Untitled Document

 

 

 

 

Különleges ajánlat
Mered?

 

Másként...
Intelligens tanulási módszerek intelligens emberek számára
A Company Doriana Impex KFT bemeri mutatni:
S i C O N D

 

Mi mertünk gondolkodni …

Magyar
Megrendelés
IV. FEJEZET Közúti jelzés 

75.szakasz. - A közúti jelzés fényjelzö készülékekkel, jelzötáblákkal, útburkolati jelekkel, valamint a jelen szabályzatban elöírt más eszközökkel történik.
76.szakasz. - (1) A közutakat igénybe vevö személyeknek alkalmazkodniuk kell a fényjelzö készülékek, a jelzötáblák, az útburkolati jelek, valamint a forgalomirányító rendörközegek és a jármüvezetök jelzései jelentéséhez.
(2) A forgalmi szabályok, különbözö típusú közúti jelzöeszközök és a forgalmi közegek jelzései esetében az elsöbbségi sorrend a következö:
a)a speciális világító és/vagy hangos figyelmeztetö jelzések;
b)a rendör jelei;
c)a szokványos közlekedési rendszert módosító ideiglenes jelzések;
d)a fényjelzések;
e)a jelzötáblák;
f)az útburkolati jelek;
g)a forgalmi szabályok.
77. szakasz. - (1) A közúti jelzöeszközöket és a forgalombiztonsági berendezéseket a közútkezelö helyezi el és/vagy alkalmazza, a rendörség beleegyezésével.
(2) A közúti jelzöeszközök jelentése, valamint méretei, formája, szimbóluma, színe és kivitelezési, elhelyezési, beszerelési és alkalmazási feltételei állami szabványokkal állapítandók meg.
1. CIKKELY Fényjelzések
1. § A jármüforgalmat irányító fényjelzések
78. szakasz. - (1) A fényjelzések fehér vagy eltérö színü, egymást követön, folyamatosan vagy megszakításokkal, jelzölámpát alkotó egy vagy több világítótest által kibocsátott fények.
(2) A világítótestek számától függöen a jelzölámpák lehetnek:
a)egy világítótestböl állók, figyelmeztetö villogó fénnyel;
b)két világítótestböl állók a gyalogosok és a kerékpárosok számára;
c)három világítótestböl állók a jármüvek számára;
d)négy vagy több világítótestböl állók a villamosok számára.
(3) A jelzölámpákat az oszlop függöleges tengelye mentén vagy tartókarra, állványra szerelik, illetve felfüggesztik kábelekre, a lencsék színének sorrendje pedig fentröl lefelé a következö:
a)a háromszínü jelzölámpáknál: piros, sárga, zöld;
b)a kétszínü jelzölámpáknál: piros, zöld;
c)a villamosoknak szánt jelzölámpák esetében három világítótest van vízszintesen elhelyezve a felsö részen és egy alól, valamennyi fehérfényü.
79. szakasz. - (1) Az útkeresztezödések forgalmát fényjelzésekkel irányító jelzölámpákat kötelezöen az útkeresztezödés elött kell elhelyezni oly módon, hogy legalább 50 méterröl láthatók legyenek. Ezek megkettözhetök az útkeresztezödések közepén, fölött, illetve másik oldalán elhelyezett jelzölámpákkal.
(2) A jármüvek forgalmát irányító fényjelzések jelentése érvényes a forgalomra nyitott úttest teljes szélességén azon jármüvezetök tekintetében, akiknek szólnak. A két vagy több, azonos irányú sávú utakon a hosszanti útburkolati jelekkel elválasztott eltérö irányok tekintetében a jelzölámpák elhelyezhetök valamely sáv vagy több sáv fölé, mely esetben a fényjelzések jelentése csak az így jelzett sávra vagy sávokra korlátozott.
80. szakasz. - A piros, sárga és zöld jelzések lehetnek azonos színü nyíl alakúak fekete alapon. Ebben az esetben a fényjelzések jelentése szerinti áthaladási tilalom vagy engedély a nyilak által jelölt irányra vagy irányokra korlátozott. Ugyanaz a jelentése a jelzölámpák alsó részére helyezett kiegészítö pannókon látható nyilaknak is. Az elöre mutató nyíl hegye fent van.
81. szakasz. - (1) A villamosoknak szánt jelzölámpák négy fehér fényü világítótestböl álló kazetta alakúak, és azokat kiegészítö jelzésü pannónak kell kísérniük.
(2)A villamosok szabad áthaladását az alsó lámpának és az irányt jelzö három felsö lámpa valamelyikének a kombinációja jelzi.
(3)A villamos áthaladásának tilalmát a kazetta felsö részén található három fény egyidejü kigyúlása jelzi.
82. szakasz. - (1) A zöldjelzés megengedi az áthaladást.
(2)Tilos valamely útkeresztezödésbe behaladni, még ha a fényjelzés vagy valamely elsöbbségi jelzötábla ezt meg is engedi, ha fennáll a kockázat, hogy a forgalom zsúfoltsága miatt a jármü vezetöje immobilizálva marad,
zavarva vagy akadályozva a forgalmat.
(3)Ha a jelzölámpát fekete alapon zöld színü egy vagy több, jobbra irányuló nyíl alakú villogó fényü lámpa kíséri, ez megengedi a jelölt irányba való áthaladást, bármely is lenne a müködö jelzölámpa jelentése.
(4)A (3) bekezdésben említett esetben a jármüvezetök kötelesek elsöbbséget adni azoknak a forgalmi résztvevöknek, akikkel találkoznak, és akik a nekik szóló jelzölámpa fénye jelentésének megfelelöen közlekednek.
83. szakasz. - (1) A piros jelzés tiltja az áthaladást.
(2)A piros jelzésnél a jármüvet meg kell állítani a megállásra vagy, az esetnek megfelelöen, a gyalogátjáróra vonatkozó útburkolati jel elött, ennek hiányában pedig a jelzölámpa irányában. Ha a jelzölámpa az útkeresztezödés fölött vagy túlsó oldalán van, a megállásra vagy a gyalogátjáróra vonatkozó útburkolati jel hiányában a jármüvet meg kell állítani a keresztezett út úttestének széle elött.
(3)Ha a piros jelzés sárga jelzéssel egyidejüleg müködik, a zöld fény megjelenését hirdeti.
84. szakasz. - (1) Ha a sárga fényü jelzés a zöld után jelenik meg, az útkeresztezödéshez közeledö jármü vezetöje nem haladhat át a 83. szakasz (2) bekezdésében elöírt helyen azon eset kivételével, amelyben a jelzés megjelenésekor olyan közel van az illetö helyhez, hogy már nem állíthatja le a jármüvet biztonsági feltételek között.
(2)A sárga villogó jelzés megengedi az áthaladást a közúti jelzések és az illetö helyen alkalmazandó forgalmi szabályok betartásával.
(3)Ugyanez a jelentése valamely veszélyes helyen elhelyezett lámpa villogó sárga jelzésének is.
85. szakasz. - Az útkeresztezödésekben a villamosok forgalma a többi jármü forgalmát irányító fényjelzésekkel egyeztetett fehér fényü jelzölámpákkal is irányítható.
86.szakasz. - A kizárólag a kerékpárok forgalmának irányítására rendeltetett fényjelzés mezöjében fekete alapon piros színü, illetve zöld színü kerékpár látható. Ugyanez a rendeltetése annak a jelzölámpának is, amelyet kerékpárt feltüntetö kiegészítö pannó kísér.
87.szakasz. - (1) A hosszanti útburkolati jelekkel elválasztott sávok fölé helyezett piros és zöld fényjelzö készülékeket rendeltetése a változó irányú sávok jelzése. A két dölt és keresztezett vonal formájú piros jelzés tiltja a jármüvek behajtását arra a sávra, amely fölé van helyezve, a lefelé irányított hegyü nyíl alakú zöld jelzés pedig megengedi a jármüvek behajtását és forgalmát az illetö sávon.
(2) A változó irányú sávok esetében a zöld fényjelzés változását hirdetö villogó fényjelzésnek átlósan lefelé jobbra irányított hegyü sárga vagy fehér színü nyíl alakja van. Ez a jelzés hirdeti, hogy a sávon, amely fölött van, hamarosan lezárják a forgalmat azon vezetök számára, akiknek szól, se vezetök kötelesek a nyilak jelölte sávon vagy sávokon közlekedni.
88. szakasz. - A jármüvezetö, aki a zöld fényü jelzölámpánál behalad az útkeresztezödésbe, köteles betartani az útkeresztezödésben elhelyezett jelzötáblák jelentését is.
89. szakasz. - (1) A sürgösségi rendelet 32. szakasza (1) bekezdésének a) és b) pontjában említett gépjármüvek beavatkozás vagy sürgös küldtetés esetén behaladhatnak az útkeresztezödésekbe akkor is, ha a jelzölámpa fényjelzése ezt tiltja, vagy a jelzötáblák elsöbbségadásra kötelezi öket vagy tiltják a behajtást.
(2) Az (1) bekezdésben említett gépjármüvek vezetöi kötelesek idejében használni a hangos és világító figyelmeztetö eszközöket.
2. § Fényjelzések a gyalogosok számára
90. szakasz. - (1) A gyalogosoknak szánt fényjelzések zöld és piros színüek. Ezek a jármüforgalmat irányító jelzésekkel egyeztetve müködnek.
(2)A zöld fényjelzés mezöjében szerepelhet egy mozgásban levö gyalogos, a piros fényjelzés mezöjében pedig egy álló gyalogos.
(3)A gyalogosoknak szánt fényjelzéseket kísérhetik akusztikus jelzések, biztosítva a világtalanok átkelését az úttesten.
(4) Azokon az útszakaszokon, amelyeken a forgalmi értékek megengedik, a közútkezelö, a rendörség véleményezésével, a gyalogátjáróval kapcsolatos útburkolati jel övezetében a zöld lámpa kézi vezérlését lehetövé tevö speciális jelzölámpákat vagy speciális pannókat helyezhet el.
91. szakasz. - (1) A zöld fényjelzés megengedi az átkelést.
(2) A villogó zöld fényjelzés azt jelenti, hogy az átkelési idö kimerülöben van és következik a piros fényjelzés.
92. szakasz. - (1) A piros fényjelzés tiltja a gyalogosoknak az úttesten való átkelést.
(2) Ha az átkelés idején kigyúl a piros fényjelzés, a gyalogosnak sietnie kell, ha pedig az úttesten járdasziget vagy a jármüforgalomra tiltott felület van, itt kell megvárnia a zöld fényü lámpa kigyúlását.
3. § Más fényjelzések
93.szakasz. - Korrelált jelzölámpák esetén az útvonal mentén elhelyezhetök a színjelzés idötartamát mérö készülékek, valamint fényjelzö készülékek, amelyek a forgalmi résztvevöknek mutatják a jelzölámparendszerrel megállapított idöket, a gépjármüvezetöknek pedig a haladási sebességet.
94.szakasz. - A figyelmeztetö jelzölámpát az útkeresztezödésböl való kilépéshez helyezik el, és egyetlen sárga villogó fényü világítótestböl áll. Ennek mezöjében fekete alapon szerepelhet egy mozgásban levö gyalogos sárga színnel.
95.szakasz. - Az autópályák kivételével azon útszakaszok jelzése és forgalmának irányítása céljából, ahol az úttesten munkálatokat végeznek, ideiglenesen mozgó jelzölámpák helyezhetök el azzal a kötelezettséggel, hogy elözetesen, legalább 150 méteres távolságról, láthatóan jelezzék ezt.
1.CIKKELY Jelzötáblák
96. szakasz. - (1) A közutakon elhelyezhetö jelzötáblák:
a)figyelmeztetök;
b)szabályozók, amelyek lehetnek:1.elsöbbségszabályozók;
2.tiltok vagy korlátozók;
3.utasítást adók;
c) irányítók és tájékoztatók.
(2) A jelzötáblákat kiegészítö jeleket tartalmazó pannók kísérhetik.
97. szakasz. - (1) A jelzötáblák rendszerint menetirányban jobb oldalt helyezendök el. Ha a helyi viszonyok akadályozzák a jelzötábláknak a vezetök általi idöbeni észrevételét, azok elhelyezhetök vagy megismételhetök baloldalt, az út középsö részén, egy járdaszigeten vagy a jármüforgalomra tiltott felületen, az úttest fölött vagy az útkeresztezödés másik részén is, valamennyi forgalmi résztvevö által jól látható helyen.
(2)A jelzötáblákat kísérhetik kiegészítö jelzéseket tartalmazó pannók, amelyeken a jelentésüket pontosító, kiegészítö illetve korlátozó feliratok vagy szimbólumok láthatók.
(3)A kiegészítö jelek alkalmazhatók a jelzötáblákat tartalmazó pannókra vagy éppenséggel a jelzötáblákra, ha ez nem akadályozza jelentésük megértését.
(4) Hogy éjszaka is láthatók legyenek, a jelzötábláknak fényvisszaveröknek, világítóknak vagy kivilágítottaknak kell lenniük.
98. szakasz. - (1) A jelzötábla jelentése a forgalomra nyitott úttest egész szélességében érvényes azon vezetök számára, akiknek szól.
(2)Ha a jelzötábla a sáv vagy sávok fölött van, jelentése csak az így jelzett sáv vagy sávok tekintetében érvényes.
(3)A figyelmeztetö jelzötáblák jelentése a jelzett hely vagy veszélyes szakasz kezdetétöl a befejezödéséig érvényes.
(4)A tiltó vagy korlátozó jelzötáblák jelentése az elhelyezésük pontjától érvényes vagy alkalmazandó. Ha nem jelzett a szabályozás alkalmazási szakaszának hosszúsága vagy a tilalom, illetve a korlátozás végét jelentö jelzötáblák hiányában az illetö jelzötáblák jelentése a legközelebbi útkeresztezödésben szünik meg. Ha a tiltó vagy korlátozó jelzötáblákat a helységbe való belépést mutató jelzötáblával együtt helyezték el, annak jelentése az illetö úton érvényes azon helyek kivételével, ahol más jelzötáblák másként rendelkeznek.
99. szakasz. - Ideiglenes információk, figyelmeztetések vagy forgalmi szabályok esetében az állandó jelzéshez használttal azonos jelzötáblák használandók, de a szimbólumokat sárga alapon tüntetik fel.
3. CIKKELY Útburkolati jelek
100. szakasz. - (1) Az útburkolati jelek a forgalom szervezésére, a forgalmi résztvevök figyelmeztetésére vagy irányítására szolgálnak. Ezeket lehet külön vagy más közúti jelzöeszközökkel együtt használni, kiegészítve, megerösítve vagy pontosítva jelentésüket.
(2) A ki nem világított közutakon az útburkolati jeleknek fényvisszaveröknek kell lenniük, vagy azokat kísérniük kell fényvisszaverö készülékeknek, ha a mozgásban levö jármüvek vezetöinek szólnak.
101. szakasz. - A közutakon alkalmazott útburkolati jelek:
a) hosszanti jelek, amelyek lehetnek:
1.a közlekedési irányokat elválasztok;
2.a közlekedési sávokat elhatárolok;
3.az úttestet elhatárolok;
b) keresztirányú jelek, amelyek lehetnek:
1.megállási jelzések;
2.elsöbbség-megadási jelzések;
3.gyalogátkelök jelzései;
4.kerékpáros átkelöhelyek jelzései;
c) más útburkolati jelek, amelyek lehetnek:
1. különfélék:
1.1.irányításra;
1.2.szük helyekre;
1.3.tiltott helyekre;
1.4.a várakozás tiltására;
1.5.autóbusz, trolibusz, taxi megállókra;
1.6.parkolóhelyekre;
2. útmenti jelzések:
2.1.müépítményeken (hidakon, átjárókon, támaszfalakon stb.)
2.2.korlátokon;
2.3.az útmenti oszlopokon vagy fákon;
2.4.az útszegélyeken.
102. szakasz. - (1) A közútkezelö köteles folytonos vagy, az esetnek megfelelöen, szaggatott vonalakból álló útburkolati jeleket alkalmazni mind a közlekedési irányok és a forgalmi sávok elkülönítésére, mind pedig az úttest kijelölésére.
(2)Az egyszerü vagy kettös folytonos vonalból álló hosszanti útburkolati jel tiltja a vonalnak a jármüvek általi túllépését. Ha ilyen vonal a forgalmi irányokat különíti el, tilos az ellentétes menetirányú részre átmenni.
(3)A járdaszegély vagy az úttest szélén látható folyamatos vonalból álló útburkolati jel tiltja a jármüvek várakozását az illetö útrészen. Ha e vonalat a várakozást tiltó jelzötábla kíséri, ez pontosítja az útszakasz hosszát, amelyen a tilalom érvényes.
(4)Ha a folytonos vonalból álló hosszanti útburkolati jellel elkülönített sávon bizonyos kategóriájú jármüvet vagy jármüveket szimbolizáló útburkolati jel van, ez a sáv az illetö jármükategória vagy -kategóriák forgalmának van fenntartva.103.szakasz. - Az egyszerü vagy kettös szaggatott vonalból álló hosszanti útburkolati jel megengedi az áthajtást a vonalon, ha a manöver ezt megengedi.
104.szakasz. - (1) Az egyszerü szaggatott vonal rendeltetése:a)elhatárolni a sávokat a forgalom rendezése céljából, mely esetben a vonalszegmentumok közötti szakaszok hosszúsága lényegesen nagyobb a szegmentumok hosszúságánál;
b)a folytonos vonal közeledtének és az ezzel járó tilalomnak vagy valamely kivételesen kockázatos hely közeledtének a jelzése, mely esetben a vonalszegmentumok közötti szakaszok hosszúsága lényegesen kisebb a szegmentumok hosszúságánál.
(2) A szaggatott kettös vonal rendeltetése egy vagy több változóirányú forgalmi sáv elhatárolása. Ilyen sávokon az útburkolati jelet a 87. szakasz (1) és (2) bekezdésében említett speciális világítókészülékek kísérik.
(3) Az egymás mellett egy folytonos és egy szaggatott vonalból álló hosszanti útburkolati jel a gépjármüvezetök menetirányához legközelebb álló vonal jelentésével bír. Ez a rendelkezés nem akadályozza az elözöt, hogy menetirányában visszatérjen a helyére.
(4) Nem tekintendök hosszanti útburkolati jeleknek az úttest szélét jelölö folytonos vagy szaggatott vonalak vagy a várakozási helyeket jelölö, keresztirányú vonalakkal összekötött vonalak.
105. szakasz. - (1) Az egy vagy több sáv szélességében alkalmazott folytonos vonalból álló keresztirányú útburkolati jel azt a vonalat jelöli, amely elött a jármüvet meg kell állítani az „Állj" jelzötábla elött. Ilyen útburkolati jel használható a fényjelzéssel, a forgalomirányító közeg jelzésével, vasúti vagy villamospálya-átjáró, illetve gyalogátjáró esetén megkövetelt megállás irányának jelzésére. Az „Állj" jelzötáblát kísérö útburkolati jel elé az úttestre alkalmazható az „Állj" felirat.
(2)Az egy vagy több sáv szélességében alkalmazott szaggatott vonalból álló keresztirányú útburkolati jel azt a vonalat jelöli, amely elött a jármüvet meg kell állítani elsöbbségadás esetén. E vonal elé az úttestre alkalmazható egy háromszögü útburkolati jel, amelynek egyik oldala párhuzamos a szaggatott vonallal, csúcsa pedig a közeledö jármü irányában van.
(3)Az út tengelyével párhuzamos vonalakból álló keresztirányú útburkolati jel azt a helyet jelöli, ahol a gyalogosok átkelnek az úttesten. E vonalak szélessége meghaladja bármely útburkolati jel szélességét.
(4) Az út tengelyére merölegesen vagy ferdén alkalmazott, szaggatott párhuzamos vonalakból álló keresztirányú útburkolati jel az a helyet jelöli, ahol a kerékpárosok átkelnek az úttesten.
106. szakasz. - (1) Az útburkolati jelek, mint például a nyilak, feliratok, párhuzamos vagy ferde vonalak, a jelzötáblák jelentésének megerösítésére vagy azzal a céllal használhatók, hogy a forgalmi résztvevöknek olyan utasításokat adjanak, amelyek jelzötáblákkal nem szolgáltathatók megfelelöképpen.
(2)A folytonos vonalakkal elhatárolt sávon vagy sávokon látható nyíl alakú útburkolati jel a jelölt irányba vagy irányokban való haladásra kötelez. A valamely sávra alkalmazott vagy a szaggatott vonalakból álló hosszanti útburkolati jelbe beiktatott, az út tengelyére ferde visszavonulási nyíl kötelezi a vezetöt, hogy a nem megfelelö sávon közlekedö jármüvet a nyíllal jelöltre vezesse.
(3)A cikkcakkos vonalból álló útburkolati jel tilttja a jármü várakozását azon az útrészen, ahol látható. Ez a jel a „BUS" vagy „TAXI" felirattal kiegészítve hasznalató az autóbusz és trolibusz, illetve a taximegállók jelzésére is.
(4)A kontúrvonallal körülvett vagy körül nem vett párhuzamos vonalakból álló útburkolati jel a sávokon kívül a forgalomra tiltott felületeket jelzi.(5)Az útburkolati jelek a támaszfalakra,. a védökorlatokon vagy más útmenti közúti létesítményeken is elhelyezhetök, hogy a jármüvezetök számára minél láthátobbak legynenek.
(6)Az útburkolati jelek rendszerint fehér szinüek az útmenti elemekre alkalmazottak kivételével, amelyek fehér, fekete vagy sárga és fekete színüek, valamint a munkalatok övezetében a forgalom szervezésére használt ideiglenes jelek kivételével, amelyek sárga színüek. Azokban az övezetekben, amelyekben a jármüvek várakozása idöben korlátozott, az útburkolati jelek lehetnek más szinüek is.
4. CIKKELY A vasúti átjárók jelzése
107. szakasz. - (1) A vasúti átjáróknál a vonat közeledtét hirdetö fényjelzö készülék két alternatívan villogó piros fényjelzésböl áll. A sorompóval vagy félsorompóval ellátott átjáróknál ez a jel hirdeti a sorompók leengedését.
(2)A vonatok közeledtét hirdetö fényjelzést kísérnie kell egy figyelmeztetö hangos jelzésnek. A kisforgalmú földutaknál és az ösvényeknél használható csak figyelmeztetö hangos jelzés.
(3)Míg az (1) bekezdésben említett piros fényü jelzés szünetel, állandó jelleggel müködnie kell egy fehérszínü lassú ritmusú villogófénynek, amely megengedi az áthaladást.
(4)A piros és fehér fényü lámpákat egyazon tartóra kell szerelni, és azonos irányba néznek. Ezeket a vasút mindkét oldalán el kell helyezni menetirányban jobbra, ha pedig a látási viszonyok megkövetelik, balra, az úttest közepén levö járdaszigeten, illetve az úttest fölött.108.szakasz. - A vonatok közeledtekor automatikusan müködésbe kell jönnie, a fehér fényjelzés beszünésével egyidejüleg, a piros fényü és a hangos jelzésnek és müködésben kell maradnia mindaddig, míg a vonat elhalad.
109.szakasz. - A vasúti átjárókhoz közeledést a vasút elött 150, 100 és 50 m-re egymást követön elhelyezett ilyen jelentésü jelzötáblákkal kell jélezni.
110.szakasz. - (1) A sorompó nélküli szokványos vasúti átjáróhoz közeledést az esetnek megfelelöen a „Sorompó nélküli egyszerü vasúti átjáró" vagy a „Sorompó nélküli kettös vasúti átjáró" jelzötáblával kell jelölni, amelyet az „Állj" jelzötábla kísér. A vasúti átjárónál a fényjelzést minden esetben kísérnie kell a „Sorompó nélküli egyszerü vasúti átjáró" vagy a „Sorompó nélküli kettös vasúti átjáró" jelzések valamelyikének.
(2) Az ipari vasúti átjáróknál a „Egyéb veszély" jelzötáblát kell elhelyezni kiegészítö pannó kíséretében, amelyen mozdony látható, a forgalmat pedig vasúti közeg irányítja.
(3)A sorompókon és a félsorompókon piros és fehér színü váltakozó csíkok láthatók, és közepükre elhelyezhetö egy piros korong. A világítatlan utakon a csíkoknak fényvisszaveröknek kell lenniük, éjszaka pedig a sorompókat és a félsorompókat ki kell világítani, vagy el kell látni piros fényü készülékekkel.
(4)A villamosított vasúti átjárók elött elhelyezett körvonalkapukon, amelyek rendeltetése megtiltani a megengedett biztonsági határt meghaladó magasságú rakományú jármüvek áthaladását, sárga és fekete színü váltakozó csíkok láthatók. A körvonalkapu támoszlopaira az áthaladásra megengedett maximális magasságot meghatározó közúti jelzötáblák helyezendök.
(5) A jelzötáblákat, a sorompókat és a félsorompókat el kell látni homologált fényvisszaverö készülékekkel.
5. CIKKELY Az útfelület oldalhatárai és a munkálatok jelzése
111. szakasz. - (1) Az útfelület oldalhatárai piros és fehér vagy sárga színü homologált fényvisszaverö készülékekkel ellátott útmenti oszlopokkal vagy korlátokkal jelölendök. A piros színü készüléknek menetirányban csak az út jobboldalán kell látszania. A jelzések kivitelezéséhez nem használhatók kemény anyagok.
(2) Az útfelület határait jelzö fényvisszaverö készülékek elhelyezhetök a védökorlátokra, az alagutak falaira, a támaszfalakra vagy más közúti létesítményekre, illetve útmenti berendezésekre.
112. szakasz. - (1) A közútszakaszokat, hol munkálatok folynak, kötelezöen jelölni kell s a jelzések jelentése a munkálatoknak alávetett övezetben való forgalom megtiltása, céljuk pedig megfelelö forgalmi feltételek biztosítása a munkálatoknak alá nem vetett útszakaszon vagy a forgalom átirányítása terelöutakra, az esetnek megfelelöen.
(2)A munkálatoknak alávetett szektorok határait láthatóan jelezni kell pannókkal, sorompókkal, elhatárolási oszlopokkal, kúpokkal vagy más fluoreszkáló-fényvisszaverö eszközökkel. Ha ezek nem fényvisszaverök, éjszaka sárga fénnyel kell kivilágítani, ha pedig a munkálat az út tengelyére is kiterjed, a fények lehetnek fehér vagy sárga színüek.
(3)A munkálatban levö közúti szektorokon a forgalom megszervezése céljából fényvisszaverö jelzötáblák és irányítótáblák helyezendök el vagy, az esetnek megfelelöen, „sebességkorlátozó" létesítmények, és a helyzetnek megfelelö útburkolati jelek alkalmazandók. Ha esedékes, a forgalomirányítás fényjelzésekkel vagy a speciálisan
kiképzett, erre kijelölt útmunkás jelzéseivel történik.
113. szakasz. - (1) A jelzéseket azokon az útszakaszokon, ahol munkálatok folynak, karban kell tartani és a munkálatok alakulásának megfelelöen módosítani. A munkálatok befejezésekor a kivitelezönek az illetö útszakasz javításával egyidejüleg biztosítania kell az eredeti jelzések helyreállítását vagy az újközlekedési feltételek szerinti módosítását.
(2) Az úttesten bármilyen természetü munkálatokat kivitelezö személyek kötelesek sárga vagy narancsszínü fluoreszkáló és fényvisszaverö védö-figyelmeztetö felszerelést viselni, hogy könnyen észrevehessék öket a forgalmi résztvevök.
114.szakasz. - A közúti munkálatok miatti forgalomlezárás vagy forgalomkorlátozás feltételeit, valamint az illetö útszakasz fekvésének és felületének megfelelö jelzési módját az útszakaszra sajátos szabályozások szerinti alkalmazási szabályokkal és, az esetnek megfelelöen, szabványokkal állapítják meg.
115.szakasz. - A közutat befolyásoló egyetlen munkálat sem kezdhetö meg vagy, az esetnek megfelelöen, folytatható, ha a kivitelezö nem nyerte el az útkezelö engedélyét és a rendörség beleegyezését, nem alkalmazott megfelelö jelzéseket, a jóváhagyott határidöt meghaladták, illetve a munkálatot az engedélyben megállapítottaktól eltérö feltételek között vitelezték ki.
6. CIKKELY A rendörök és a forgalmat irányító más személyek jelzései
116. szakasz. - (1) A forgalmat irányító rendör jelzéseinek jelentése a következö:
a)a függölegesen felemelt kar jelentése „figyelem, állj" a közeledö valamennyi forgalmi résztvevö számára, azon gépjármüvezetö kivételével, aki biztonsági feltételek között már nem állhat meg. Ha a jelzést útkeresztezödésben teszik, ez nem kötelezi megállásra az útkeresztezödésbe már behaladt jármüvezetöt;
b)a vízszintesen kinyújtott kar vagy karok jelentése a menetiránytól függetlenül „állj" valamennyi forgalmi résztvevö számára, aki a kinyújtott karral vagy karokkal keresztezödö irányból vagy irányokból közlekedik. E jelzés után a rendör leengedheti karját vagy karjait, pozíciójának jelentése úgyszintén „állj" az elölröl, illetve hátulról jövö forgalmi résztvevöknek;
c) éjszaka folyamán piros fényü készülék vagy fényvisszaverö bot karral való függöleges lengetésének jelentése „állj" azon forgalmi résztvevök számára, akik felé irányították;
d)a kar függöleges lengetésének jelentése a sebesség csökkentése;
e)a kar élénk körkörös mozgatásának jelentése a sebesség növelése és a gyalogosok átkelésének gyorsítása.(2)A forgalomirányító rendör karjával jelezheti, hogy a jármü haladjon elébb, elözze öt meg, vagy elötte illetve a háta mögött haladjon el, kerülje öt ki baloldalt vagy jobboldalt, a gyalogosok pedig keljének át az úton vagy álljanak meg.
(3)Az (1) és (2) bekezdésben említett irányítás közben a rendör sípot is használhat.
117. szakasz. - (1) Kötelezö a jármüvezetök és a gyalogosok megállása a következök jelzéseire is:
a)vasúti közegek a vasúti átjáróknál;
b)útmunkások az úttesten végzett munkálatok övezetében;
c)a katonai oszlopok vagy a szervezett gyalogoscsoportok vezetöi;
d)az iskolai forgalmi örjáratok tagjai az iskolák közelében levö gyalogátjáróknál.
(2) A jármüvezetök kötelesek megállni a világtalanok által az utca átkelésekor a fehér bot felemelésével adott jelzéseire is.
118. szakasz. - (1) A 116. szakasz (1) bekezdésében és a 117. szakasz (1) bekezdésében említett, a forgalmat irányító vagy megállási jelzéseivel a forgalmi részvevökhöz forduló személyeket oly módon kell ellátmányozni és elhelyezni, hogy könnyen észrevehessék és felismerjék a forgalmi résztvevök.
(2) Az (1) bekezdésben említett személyek jelzései elsöbbségesek mind a jelzöeszközök jelentésével, mind pedig a forgalmi szabályokkal szemben. E jelzéseket nappal a karral vagy fényvisszaverö bottal, éjszaka pedig kizárólag piros fényü készülékkel vagy fényvisszaverö bottal kell leadni.
7. CIKKELY Az elsöbbséges közlekedési rendszerü gépjármüvek jelzései és a többi forgalmi résztvevö kötelezettségei
119. szakasz. - (1) A sürgösségi rendelet 32. szakasza (1) bekezdésének a) és b) pontjában említett gépjármüveknek elsöbbséges közlekedési rendszerük van, ha vezetöjük sürgös beavatkozás vagy küldetés céljából közlekedik, és müködésbe helyezi a jármüvek speciális világító és hangos figyelmeztetö eszközeit. A világító és hangos figyelmeztetö eszközök a küldetés természetétöl függöen külön is müködtethetök.
(2)Az oszlopban közlekedö, elsöbbséges rendszerü gépjármüvekkel kísért gépjármüveknek tompított fénnyel kell közlekedniük.
(3)Tilos az (1) bekezdésben említett valamely jármü vezetöjének elsöbbségi fény- és hangjelzéseket használni a beavatkozás vagy a küldtetés sürgösségével megindokoltaktól eltérö helyzetekben.
(4) Az elsöbbséges közlekedési rendszerü, az (1) bekezdésben említett feltételek között közlekedö gépjármüvek tekintetében nem érvényesek a sebességkorlátozások. Az útkeresztezödésekbe való behaladáskor e jármüvek vezetöi kötelesek figyelemmel közlekedni és meghozni valamennyi intézkedést a balesetek megelözésére.
120. szakasz. - (1) A rendörség vagy a tüzoltók jeleit viselö, piros és kék, illetve piros fényü fényjelzö készülékeiket a hangos jelzésekkel együtt müködtetö, küldetésben levö gépjármüvek közeledtekor a többi jármü vezetöje köteles azonnal megállni az úttesten kívül vagy, ha ez nem lehetséges, az úttest jobb széléhez minél közelebb, és megengedni az illetö jármüvek elhaladását.
(2)Az elsöbbséges közlekedési rendszerü, kék fényü fényjelzö készülékeiket a hangos jelzésekkel együtt müködtetö, küldetésben levö gépjármüvek közeledtekor a többi jármü vezetöje köteles csökkenteni a sebességet, felszabadítani az elsöbbséges jármüvek haladási sávját vagy az útszegélyhez, illetve az útpadkához a lehetö legközelebb közlekedni, elsöbbséget adva az illetö jármüveknek.
(3)Az elsöbbséges közlekedési rendszerü oszlophoz közeledö gépjármüvek vezetöi megelözhetik az oszlopot, ha az oszlop vezetöje a manöverre vonatkozóan jelez. Tilos más gépjármüvek vezetöinek beállni az elsöbbséges közlekedési rendszerü oszlopba, vagy ahhoz csatlakozni.
121. szakasz. - Valamely gépjármüvet az elsöbbséges rendszerü gépjármüben levö rendör a változó üzenetü világító készülékek müködésbe helyezésével és karjával állítja meg. E jelzések leadhatók a hangerösítövel közölt felhívással egyidejüleg. A jármüvezetö, akinek a jelzés szól, köteles bekapcsolni a jobb irányváltást jelzö lámpát és megállni az úttesten kívül vagy, ha ez nem lehetséges, az útszegélyhez vagy az útpadkához minél közelebb.
122. szakasz. - (1) A hivatalos oszlopokat rendörszemélyzet kíséri, a belügyminiszter kibocsátotta utasításoknak megfelelöen.
(2) A Nemzetvédelmi Minisztérium sajátos katonai oszlopait e minisztérium forgalomellenörzési csoportjai kísérik.
123. szakasz. - A túlméretezett vagy a speciális szállítmányokat csak a Román Rendörföfelügyelöség jóváhagyásával kísérheti rendörszemélyzet.

 

SZABÁLYZAT a közúti közlekedésröl szóló 195/2002. számú sürgösségi kormányrendelet alkalmazására
Altalános rendelkezések 1-8 szak. Jármüvek 9-51 szak. Jármüvezetök 52-74 szak. Közúti jelzés 75-123 szak. Közlekedési szabályok 124-213 szak. Túlsúlyos és túlméretezett gépj., illetve a veszélyes árukat vagy termékeket szállító gépj. közlekedése 214-220 szak. Kötelezettségek baleset esetén 221-223 szak. Közlekedés nemzetközi forgalomban 224-225 szak. Kihágási büntetések. Kihágási pénzbírságok és büntetöpontok 226-229 szak. Kihágási mellékbüntetések 230-253 szak.

Most már létezik egy program, amely segít neked abban, hogy gyorsan és könnyen tanulj! Rendeld meg MOST a SICOND LEX M –t!

Ez a Szabályzat Szemléltetve, Magyarázva, példákkal Megvilágítva, két nyelven csakis a SICOND LEX M-en!

Olvashatod egyszer, még egyszer és a végtelenségig. Nem hiszed, hogy MÁSKÉNT is tudsz tanulni?
Vissza
Tovább
Vissza
Tovább
Most megértheted, MIÉRT hoztuk létre a SICOND LEX M –t .