Untitled Document

 

 

 

 

Most megértheted, MIÉRT hoztuk létre a SICOND LEX M –t.
Mered?

 

Másként...
Intelligens tanulási módszerek intelligens emberek számára
A Company Doriana Impex KFT bemeri mutatni:
S i C O N D

 

Mi mertünk gondolkodni …

Magyar
Megrendelés

SZABÁLYZAT a közúti közlekedésröl szóló 195/2002. számú sürgösségi kormányrendelet alkalmazására
Altalános rendelkezések 1-8 szak. Jármüvek 9-51 szak. Jármüvezetök 52-74 szak. Közúti jelzés 75-123 szak. Közlekedési szabályok 124-213 szak. Túlsúlyos és túlméretezett gépj., illetve a veszélyes árukat vagy termékeket szállító gépj. közlekedése 214-220 szak. Kötelezettségek baleset esetén 221-223 szak. Közlekedés nemzetközi forgalomban 224-225 szak. Kihágási büntetések. Kihágási pénzbírságok és büntetöpontok 226-229 szak. Kihágási mellékbüntetések 230-253 szak.

II. FEJEZET Jármüvek
1. CIKKELY A jármüvek müszaki állapota és ennek ellenörzése 9-21 szakasz

9. szakasz. - (1) Közúti közlekedés céljából a gépjármüveknek, a pótkocsiknak és a villamosoknak müködöképeseknek kell lenniük, és eleget kell tenniük a Közmunkálat-, Szállítás- és Lakásügyi Minisztérium illetékes hatósága által megállapított müszaki feltételeknek.
(2) Bejegyzésük céljából a Belügyminisztérium vagy a Nemzetvédelmi Minisztérium jármüveinek eleget kell tenniük az e minisztériumok által a Közmunkálat-, Szállítás- és Lakásügyi Minisztérium véleményezésével kidolgozott metodológiai szabályokkal megállapított müszaki feltételeknek.
10. szakasz. - (1) A forgalomban tartásuk érdekében a gépjármüveket, a pótkocsikat és a villamosokat idöszakosan müszaki vizsgálatnak vetik alá, a Közmunkálat-, Szállítás- és Lakásügyi Minisztérium metodológiai szabályaival megállapított feltételek között.
(2) Müszaki szempontból a forgalomba helyezés elött megvizsgálandók a föjavításnak alávetett gépjármüvek, pótkocsik és villamosok, amelyek esetében a kormánymü, fékberendezés vagy a karosszériának, illetve az alváznak a szilárd szerkezete bizonyos események nyomán súlyosan megsérült.
11.szakasz. - A müszaki vizsgálatot a Közmunkálat-, Szállítás- és Lakásügyi Minisztérium illetékes hatósága által engedélyezett mühelyekben végzik, a következö müszaki vizsgálat határideje pedig bejegyzendö a forgalmi engedély mellékletébe, a jármü kategóriájától függöen, a törvény szerint.
12.szakasz. - (1) A veszélyes rakományt szállító gépjármüveknek eleget kell tenniük a veszélyes áruk nemzetközi közúti szállításáról Genfben, 1957. szeptember 30-án aláírt európai egyezménnyel (ADR) – amelyhez Románia a 31/1994. számú törvénnyel csatlakozott - megállapított müszaki és elfogadási feltételeknek.
(2) Az (1) bekezdésben említett gépjármüvek vezetöinek az általuk végzett szállításra sajátos szakmai igazolvánnyal kell rendelkezniük.
l.§ A jármüvek, a villamosok és a pótkocsik által teljesítendö minimális világítási, fényjelzési és hangos figyelmeztetési feltételek
13. szakasz. - A gépjármüveket, a pótkocsikat és a villamosokat építésükkor el kell látni a Közmunkálat-, Szállítás- és Lakásügyi Minisztérium megállapította müszaki feltételeknek megfelelö homologált világító, jelzö és hangos figyelmeztetö berendezésekkel.
14.szakasz. - Tilos a jármüvekre, a pótkocsikra vagy a villamosokra a homologáltaktól eltérö színü vagy intenzitású fényeket, eltérö figyelmeztetö fényeket, készülékeket, illetve kellékeket szerelni, valamint közúton közlekedni, ha a homologáltak meghibásodtak vagy hiányoznak.
15.szakasz. - A speciális világító és hangos figyelmeztetö jelzések és eszközök csak akkor asználhatók, ha a gépjármü, amelyre szerelték, sürgös beavatkozás vagy küldetés céljából özlekedik.
16.szakasz. - Tilos a gépjármüvekben tartani, azokra felszerelni vagy a közúti közlekedésben használni a radarkészülékek jelenlétét detektáló müszaki eszközöket és az antiradar készülékeket.
2. § A kerékpárok, a segédmotoros kerékpárok, az állati erövel vont jármüvek és a kézzel húzott vagy tolt jármüvek által teljesítendö minimális világítási, fényjelzési és hangos figyelmeztetési feltételek
17. szakasz. - A közúti forgalom céljából a motor nélküli kerékpárokat el kell látni:
a)hatékony fékszerkezettel;
b)hangos figyelmeztetö eszközzel; tilos a gépjármüvekre sajátos hangos figyelmeztetö eszközt felszerelni és használni;
c)elöl fehér vagy sárga fénnyel, hátul pedig piros fénnyel és azonos színü legalább egy látható fényvisszaverö elemmel.
18. szakasz. - A közúti forgalom céljából a segédmotoros kerékpárokat el kell látni:
a)a hatékony fékberendezéssel;
b)hangos figyelmeztetö eszközzel;
c)az égési gázokat kiürítö berendezéssel, amely megfeleljen a zajszintre és a örnyezetvédelemre vonatkozó szabályoknak;
d)elöl fehér vagy sárga fénnyel, hátul pedig piros fénnyel és azonos színü fényvisszaverö elemmel.
19. szakasz. - (1) Az állati erövel vont jármüveket a szélükhöz lehetö legközelebb el kell látni elöl két homologált fehér színü fényvisszaverövel, hátul pedig két homologált piros színü fényvisszaverövel.
(2)Záporesö, erös havazás vagy sürü köd, illetve a látási viszonyokat gyengítö más meteorológiai feltételek esetén, valamint éjszaka az állati erövel vont jármü baloldalára fehér vagy sárga fényü világítóelemet kell helyezni.
(3)Az (1) és (2) bekezdésben említett jelzöeszközöket tisztán és épen kell tartani, láthatóságukat pedig nem akadályozhatják a jármü konstruktív elemei vagy a szállítmány.
(4)Az állati erövel vont jármü vezetöjének az igavonó állat hámszerszámaira fényvisszaverö anyagokat kell helyeznie, hogy azt könnyen észrevehesse a többi forgalmi résztvevö.
20. szakasz. - A kézzel húzott vagy tolt jármüvekre elöl és hátul fehér, illetve piros fényü homologált fényvisszaverö készüléket kell helyezni.
21. szakasz. - (1) A jármüvek müszaki állapotát a rendörség ellenörzi, a hatályos jogszabályokkal feljogosított intézmények szakembereivel együtt.
(2) Az ellenörzés szervezési és lebonyolítási módja a belügyminiszter és a közmunkálat-, szállítás- és lakás­ügyi miniszter közös rendeletével állapítandó meg.
2. CIKKELY A jármüvek bejegyzése és törlése a forgalomból 22-48 szakasz
22. szakasz. - (1) A jármütulajdonosok kötelesek a jármüveket a forgalomba helyezésük elött bejegyeztetni, és kérni törlésüket a nyilvántartásból, a jelen szabályzatnak megfelelöen.
(2)A bejegyzett gépjármüvek tulajdonosainak a gépjármüvekre rendszámtáblákat kell szerelniük.
(3)A bejegyzett jármüvek tulajdonosainak ezekre rendszámtáblákat kell szerelniük, vagy rá kell írniuk a rendszámot.
1. § A gépjármüvek és a pótkocsik bejegyzése
23. szakasz. - (1) Az országban gyártott vagy, az esetnek megfelelöen, az importált jármüveket, amelyek a gyártásukból eredön 6 km/h-t meghaladó sebességgel közlekedhetnek, közúti közlekedés céljából homologálni kell.
(2) Az (1) bekezdés elöírásai alól kivételezettek az illetékes hatóság által megállapított jármükategóriák.
24. szakasz. - Csak a törvény szerint a Román Gépkocsilajstrom Önállóan Gazdálkodó Egység által homologált gépjármüvek és pótkocsik jegyzendök be.
25. szakasz. - A forgalomra való homologálás tanúsítja, hogy a gépjármü, a pótkocsi vagy a villamos megfelel a törvényben elöírt forgalombiztonsági és környezetvédelmi müszaki szabályoknak, valamint rendeltetésének.
26. szakasz. - (1) A gépjármü vagy a pótkocsi forgalomra való homologálását követön tulajdonosának kibocsátják a jármüazonossági könyvet.
(2) A forgalomra homologált jármü konstruktív vagy használati jellegzetességei csak a törvényben elöírt feltételek között módosíthatók.
27. szakasz. - (1) A gépjármüveket és a pótkocsikat hitelességük szempontjából igazolhatja a Román Gépkocsilajstrom Önállóan Gazdálkodó Egység, e vonatkozásban hitelességi bizonyítványt bocsátva ki.
(2) A jármü hitelességi bizonyítványa tanúsítja, hogy nem módosultak a gyártó által alkalmazott azonosítási elemek és az idegen hatóságok által kibocsátott jármü dokumentumok hitelesek. A hitelességi bizonyítvány opcionálisan tanúsíthatja azt is, hogy a jármüvet az országban vagy külföldön nem jelentették be ellopottként azon adatbázisok szerint, amelyekhez a Román Gépkocsilajstrom Önállóan Gazdálkodó Egység hozzáfér.
28. szakasz. - (1) Az a gépjármü vagy pótkocsi, amely a gyártó által lyukasztással feltüntetett vagy bevert azonosítási elemek hiánya, megsérülése vagy megsemmisülése miatt nem azonosítható, illetve a nem azonosítható alkatrészekböl összeszerelt, valamint az a gépjármü vagy pótkocsi, amely esetében egy vagy több egymást követö bírlaló vagy tulajdonos azonosságát nem lehet megállapítani, nem homologálható a közúti forgalomra engedés céljából. Kivételezett az a jármü vagy pótkocsi, amely esetében a rendörség megállapíthatja a törvényes származást.
(2)A Közmunkálat-, Szállítás- és Lakásügyi Minisztérium a Belügyminisztériummal együtt jegyzökönyv alapján megállapítja azokat a jármükategóriákat, amelyek esetében a bejegyzés elött kötelezö a hitelesség igazolása, valamint e kategóriák kitérjesztése vagy szükítése.
(3)A Romániában vagy külföldön ellopottként bejelentett és a Román Rendörföfelügyelöség által nyomozott gépjármüvek és pótkocsik nem jegyezhetök be.
(4)A (3) bekezdés elöírásai alól kivételezettek azok a gépjármüvek és pótkocsik, amelyek tekintetében a bünüldözö szerv rendelkezést bocsátott ki, miszerint megengedett a bejegyzés a vizsgálatok befejezéséig, mely esetben a forgalmi engedélybe és a jármüazonossági könyvbe beírják a megjegyzést, hogy „A (országban) idöpontban ellopottnak nyilvánított gépjármü".
(5) A (4) bekezdésben említett jármüvek kizárólag Románia területén közlekedhetnek.
29.szakasz. - A gépjármüvek és a pótkocsik bejegyzésére és törlésére illetékes hatóság a Belügyminisztérium Informatizált Személynyilvántartási Vezérigazgatósága, területi szakstruktúrái révén.
30.szakasz. - (1) A gépjármü és a pótkocsi állandó jelleggel, ideiglenesen vagy próba céljából a román állampolgárok esetében a tulajdonos lakhelye vagy székhelye, az idegen állampolgárok esetében pedig tartózkodási helyük vagy lakhelyük szerint illetékes hatóságnál jegyzendö be.(2)A jogi személy kérésére a gépjármüvet vagy a pótkocsit bejegyezheti az az illetékes hatóság, amelynek körzetében van a jogi személy kirendeltsége, fiókja, leányvállalata, munkapontja illetve alárendelt egysége.
(3)A Nemzetvédelmi Minisztérium vagy a Belügyminisztérium saját rendszerben bejegyzett gépjármüvei bejegyeztethetök az illetékes hatóságnál is.
31. szakasz. - (1) A más államokban bejegyzett gépjármüveket vagy pótkocsikat birtokló, lakhelyét vagy tartózkodási helyét Romániába helyezö személy köteles azokat az országba való behozataluktól vagy a tulajdonos romániai lakhelyének, illetve tartózkodási helyének megállapítása idöpontjától számított 90 napon belül bejegyeztetni.
(2)Bármely külföldön bejegyzett jármü, amely nincs a romániai lakhelyü, tartózkodási helyü vagy székhelyü valamely személy tulajdonában, de bármely címen ilyen személy használatában van, az országba való behozataltól számított egyetlen legfeljebb 120 napos idöszakban közlekedhet Romániában.
(3)Az (1) és (2) bekezdés rendelkezései betartásának elmulasztása esetén a határidök lejárta után a kihágási büntetés mellett a rendörség visszatartja az idegen forgalmi engedélyt és rendszámtáblát, visszaküldve azokat a kibocsátó hatóságoknak.
32.szakasz. - A gépjármünek vagy a pótkocsinak a bejegyzéskor egyetlen rendszámú táblákat bocsátanak ki, a Belügyminisztérium engedélyezte esetek kivételével.
33.szakasz. - (1) A gépjármü vagy a pótkocsi a következö dokumentumok alapján jegyzendö be:
a)az igénylö kérelme, amely tartalmazza ennek saját felelösségére adott nyilatkozatát is arra vonatkozóan, hogy a jármü hogyan került a tulajdonába;
b)ha esedékes a jelenlegi és volt tulajdonos által aláírt bejegyzési lap, a gépi szállítóeszközökkel kapcsolatos illeték kifizetését tanúsító láttamozásokkal;
c) a Román Gépkocsilajstrom Önállóan Gazdálkodó Egység által alkalmazott titkos elemekkel ellátott jármüazonossági könyv eredetiben és másolatban;
d)a gépjármü vagy pótkocsi feletti tulajdonlevél eredetiben és másolatban;
e)az igénylö személyazonossági okmánya eredetiben és másolatban;
f)bizonylat az idöszakos müszaki vizsgálatnak az érvényességi határidöben való elvégzéséröl, az új, elsö alka­ lommal bejegyzendö gépjármüvek kivételével;
g)a Románia területén gépjármübalesetek okozta károkkal kapcsolatos polgári felelösségbiztosítási dokumentum másolata;
h) a külföldön szerzett gépjármüvek és pótkocsik esetében bizonylat a végleges importvám-alakiságok (állandó bejegyzés esetén) vagy az ideiglenes importvám-alakiságok (ideiglenes bejegyzés esetén) teljesítéséröl;
i) tanúsítvány a bejegyzési illeték kifizetéséröl;
j) tanúsítvány a forgalmi engedély ellenértékének kifizetéséröl;
k) tanúsítvány a rendszámtáblák ellenértékének kifizetéséröl;
1) a Román Gépkocsilajstrom Önállóan Gazdálkodó Egység által kibocsátott jármüazonossági bizonylat, az el­sö alkalommal bejegyzendö gépjármüvek kivételével, vagy a jármü hitelességi bizonyítványa, az esetnek megfelelöen.
(2)Az (1) bekezdés d) és e) pontjában említett eredeti dokumentumok helyben, a másolatokkal való összehasonlítás után visszaadandók.
(3)A nem az engedélyezett gazdasági vállalkozók által forgalmazott, Romániában elsö alkalommal bejegyzendö idegen származású gépjármüvek és pótkocsik esetében az (1) bekezdésben említett dokumentumokon kívül be kell mutatni az idegen hatóságok által kibocsátott bejegyzési dokumentumokat is, eredetiben. Ezen iratok hamisításának bármely jele esetén a rendörség szakosított struktúráin keresztül ellenörzések végzendök, mely idöszakra az igénylönek egymást követön több ideiglenes forgalmi engedélyt adnak.
(4)A bejegyzést igénylö jogi személynek az (1) bekezdésben említett dokumentumokon kívül be kell nyújtania a jogi személy minöség elnyerését, az elnevezést, a székhelyet és a törvényes képviselöt tanúsító iratokat is.
34.szakasz. - A Romániában tevékenykedö diplomáciai képviseletek, konzuli hivatalok és tagjaik, valamint diplomáciai státusú más szervezetek és idegen személyek tulajdonában levö gépjármüveket és pótkocsikat az érdekeltek kérésére, a Külügyminisztérium véleményezésével a 33. szakaszban említett dokumentumok alapján jegyzik be, a bejegyzési illeték és a gépi szállítóeszközökkel kapcsolatos illeték kifizetésének bizonylata kivételével,
ha kölcsönösségi alapon ezek vonatkozásában mentesítést állapítottak meg.
35.szakasz. - (1) Ideiglenesen bejegyzik azokat a gépjármüveket és pótkocsikat:
a)amelyeket véglegesen kivisznek Romániából;
b)amelyeket a törvény szerint ideiglenes rendszerben importálnak;
c)amelyek idegen származásúak és Romániában lízing-rendszerben forgalmaznak.
(2)Az (1) bekezdés a) pontjában említett esetekben az ideiglenes bejegyzést a nemzetközi biztosítás (zöldkártya) érvényességi határidejét meg nem haladó idöszakra, az (1) bekezdés b) pontjában említett esetekben pedig a folyó év végét meg nem haladó idöszakra végzik, ha azt az illetö év elsö 9 hónapjában kérték, vagy a következö év végét meg nem haladó idöszakra, ha azt a folyó év utolsó 3 hónapjában kérték.
(3)A külföldi lízing-müveletek nyomán Romániába behozott vagy az (1) bekezdés c) pontjában említett gépjármüvek és pótkocsik esetében az ideiglenes bejegyzés a lízing-szerzödés lejártáig terjedö idöszakra történik, az ideiglenes import vonatkozásában megállapított határidö túllépése nélkül.
36. szakasz. - Minden bejegyzett gépjármü vagy pótkocsi tekintetében forgalmi engedély bocsátandó ki. Ennek alakját és tartalmát az illetékes hatóság állapítja meg.
37.szakasz. - A forgalmi engedélybe a tulajdonosra, illetve a jármüre vonatkozóan beírt bármely adat változása esetén a címzett köteles a módosulás bekövetkezésétöl számított legfeljebb 30 napon belül kérni a kibocsátó hatóságtól egy újdokumentum kibocsátását.
38.szakasz. - (1) Az illetékes hatóság a bejegyzést megelözö alakiságok elvégzése céljából legfeljebb 30 napra ideiglenesen engedélyezi a be nem jegyzett gépjármüvek és pótkocsik forgalmát. Alaposan megindokolt esetekben egymást követön több ilyen engedély adható egyazon jármü tekintetében.
(2) Az ideiglenes forgalmi engedély csak a romániai közlekedésre jogosítja fel annak címzettjét.
39. szakasz. - (1) Az illetékes hatóság próba céljából bejegyzi azokat a gépjármüveket és pótkocsikat:
a) amelyek homologálás céljából próbaforgalomban vannak, valamint a gyártó egység és a karosszériával felszerelö egység között közlekedö autó-alvázakat azon jogi személy kérésére, amelynek tevékenységi tárgya gépjármüvek vagy pótkocsik gyártása, összeszerelése, karosszériával fel felszerelése vagy kipróbálása;
b) amelyeket forgalmaznak és az ügyfelek igénylésére kipróbálnak, azon jogi személyek kérésére, amelyek a jármüvek kiállítására berendezett speciális felülettel rendelkeznek és havonta legalább 5 gépjármüvet vagy pótkocsit adnak el.
(2) A próbabejegyzési bizonyítványok a kibocsátásuk idöpontjától legfeljebb egy éven át érvényesek.
(3)A Románia területén gépkocsiversenyeken részt vevö gépjármüvek legfeljebb 30 napos idöszakra ideiglenesen forgalomra engedélyezhetök kizárólag az engedélyben feltüntetett útvonalakon.
(4)Tilos próbabejegyzés alapján közlekedö gépjármüvekkel és pótkocsikkal javakat és személyeket kereskedelmi céllal szállítani, ezeket az engedélyeket olyan külföldi származású gépjármüvek és pótkocsik esetében használni, amelyek tekintetében nem teljesítették Romániában a vámalakiságokat, valamint az (1) bekezdés b) pontjában említett jármüvek közlekedése a próbabejegyzési bizonyítvány címzettjének székhelye szerinti megyén vagy Bukarest municípiumon kívül.
40. szakasz. - Tilos a gépjármüvek vagy pótkocsik közúti forgalma, ha:
a)az ideiglenes vagy próbabejegyzés tekintetében elöírt határidö lejárt;
b)a törvény szerint visszatartott forgalmi engedélyt helyettesítö bizonyítvány nem jogosít forgalomra vagy annak határideje lejárt.
2. § A jármüvek nyilvántartásba vétele
41. szakasz. - (1) A villamosokat, a trolibuszokat, az önmeghajtású munkagépeket, a mezögazdasági és erdészeti gépeket, az állati erövel vont jármüveket, valamint azokat, amelyek esetében nem kötelezö a bejegyzés, a helyi tanácsok veszik nyilvántartásba, az általuk kibocsátott szabályozások szerint.
(2)Az (1) bekezdésben említett jármüvek nyilvántartásba vételekor bizonyítványt és a helység elnevezéséböl vagy rövidített elnevezéséböl és sorszámból álló rendszámot bocsátanak ki.
(3)A helyi tanácsok megállapítják az (1) bekezdésben említett jármüvek útvonalait.
42. szakasz. - Tilos a nyilvántartásba nem vett vagy rendszámmal el nem látott jármüvek közúti közlekedése és a megállapítottaktól eltérö útvonalakon való közlekedése.
3. § Rendszámok, ideiglenes és próbabejegyzési számok
43. szakasz. - (1) Bejegyzéskor valamennyi gépjármünek vagy pótkocsinak a megye, illetve Bukarest municípium betüjeléböl, sorszámból és három betü kombinációjából álló rendszámot adnak.
(2)A 34. szakaszban említett gépjármüvek és pótkocsik rendszáma a CD, CO vagy, az esetnek megfelelöen, TC betüjélböl és sorszámból áll.
(3)Ideiglenes bejegyzési szám esetén a megye vagy Bukarest municípium betüjeléhez és a sorszámhoz hozzáadandó a hónap és az év, amelyben a bejegyzés érvényessége lejár.
(4)A gépjármüvek és a pótkocsik ideiglenes forgalmi engedélyezésekor a megye, illetve Bukarest municípium betüjeléböl és sorszámból álló rendszámot adnak.
(5)A gépjármüvek vagy a pótkocsik próbabejegyezésekor a megye, illetve Bukarest municípium betüjeléböl, sorszámból és a „PROBE" szóból álló rendszámot adnak.
(6)A forgalmi bejegyzéskor, nyilvántartásba vételkor vagy engedélyezéskor kibocsátják a rendszámtáblát is.
44. szakasz. - (1) A rendszámot, az ideiglenes és próbabejegyzési számot fehér alapú fényvisszaverö fémtáblára írják kidomboruló fekete nagybetükkel és arab számokkal.
(2)A rendszámtáblákat a gépjármüvek elsö és hátsó részére, a kerékpárok, a robogók és a pótkocsik esetében pedig csak a hátsórészre szerelik, kimondottan az erre rendeltetett helyre.
(3)A hátsó rendszámtáblára helyezendö az idöszakos müszaki vizsgálat elvégzését tanúsító címke.
45.szakasz. - A megyék és Bukarest municípium betüjelét, a sorszámok kialakítását, a táblák és a feliratok formáját, méretét, színét és a minöségi feltételeket állami szabvánnyal állapítják meg, a törvény szerint.
46.szakasz. - A Nemzetvédelmi Minisztérium vagy a Belügyminisztérium jármüvei esetében a rendszámokat, a rendszámtáblák alakját és méretét ezen intézmények állapítják meg és utalják ki.
4. § A jármüvek törlése a forgalomból
47. szakasz. - (1) A bejegyzett jármüvek tulajdonosai kötelesek 30 napos határidön belül kérni azok törlését a nyilvántartásból a következö esetekben:
a)a jármü más személy tulajdonába kerülése;
b)a lakhely vagy a székhely áthelyezése a jármüvet bejegyzötöl eltérö területi közigazgatási egységbe;
c)a jármü vagy a pótkocsi végleges kivitele Romániából;
d)a jármü müszaki szempontból alkalmatlanná vált a közúti közlekedésre és tanúsítják, hogy azt szétszedi a törvény szerint engedélyezett valamely gazdasági vállalkozó.
(2) Ellopás esetén a törlésre a tulajdonos kérésére a panasz iktatásának idöpontjától számított 90 nap elteltével kerül sor.
(3) A biztosító intézkedés bevezetésével rendelkezési jog alól kivont jármü az ügyész megindokolt rendelkezése vagy a bírói hatóság végzése alapján törlendö.
(4)A jármü tulajdonosa kérheti annak törlését, ha már nem óhajtja azt forgalomban tartani, a közterülettöl eltérö felületen való tárolás feltételével.
(5)Hivatalból törlik a törvény szerint elhagyott vagy gazdátlan jármüveket, valamint a megszünt jogi személy tulajdonát képezö és azon jármüveket, amelyekért három évet meghaladó idöszakban nem fizették ki a gépi szállítóeszközökért tartozott adót.
(6) A törlést végzö hatóság a törlésröl 30 napon belül értesíti az illetékes pénzügyigazgatóságot, a törvény feltételei között.
48. szakasz. - A törlés céljából be kell nyújtani a forgalmi engedélyt és a rendszámtáblákat, a gépjármü azonossági könyvét, az illetékes pénzügyigazgatóság láttamozta bejegyzési lapot, valamint a 47. szakasz (l)-(5) bekezdéseiben említett valamely helyzet bekövetkezését tanúsító dokumentumokat.
3. CIKKELY A jármütulajdonosok kötelezettségei 49-51 szakasz
49.szakasz. - A jármütulajdonosok kötelesek a rendörség kérésére közölni azon személyek azonosságát, akikre közúti vezetés céljából rábízták a jármüveket, ha e személyek büncselekményt vagy kihágást követtek el.
50.szakasz. - (1) A romániai lakhelyü, tartózkodási helyü vagy székhelyü gépjármü- vagy pótkocsitulajdonos köteles:
a) a kibocsátó hatóságnál bejelenteni a forgalmi engedély elvesztését, ellopását vagy egsemmisülését, a megállapításától számított legfeljebb 48 órán belül;
b) kérni a „Hivatalos Közlöny" Önállóan Gazdálkodó Egységtöl a forgalmi engedély elvesztésének, ellopásának vagy megsemmisülésének közzétételét;
c)az elveszített, ellopott vagy megsemmisült dokumentum helyett újkibocsátását kérni;
d)a kibocsátó hatósághoz azonnal benyújtani az eredeti forgalmi engedélyt, ha a másodlat elnyerése után újra az eredeti birtokába jut;
e) jármüvét müszaki vizsgálatnak alávetni a törvényben elöírt határidöben és feltételek között.
(2) A jármütulajdonos jogi személyek az (1) bekezdésben említetteken kívül kötelesek:
a) ellenörizni a jármüvek müszaki állapotát, erröl megjegyzést tenni a menetlevélben vagy a szolgálati jegyben, és nem megengedni a müszaki feltételeknek nem megfelelö jármüvek közlekedését;
b)menetlevelet vagy szolgálati jegyet kibocsátani az útra induló jármüveknek;
c)nem megengedni a jármüvek vezetését megfelelö hajtási jogosítvánnyal vagy szakmai igazolvánnyal nem rendelkezö személyek számára;
d))nem megengedni a jármüvezetöknek, hogy útra induljanak szeszes italok, kábítószerek vagy hasonló hatású gyógyszerek befolyása alatt, illetve nagyon fáradtan;
e)figyelembe venni a rendörök vagy a jármüvezetök által a menetlevélbe beírt megjegyzéseket;
f)azonnal értesíteni a rendörséget a saját gépjármüvezetök által elkövetett bármely balesetröl;
g)a garázsok és a jármütelepek bejáratánál és kijáratánál megelözö jelzötáblákat elhelyezni;
h) ellenörizni a szünet- és pihenési idök, valamint a törvényes sebesség betartását, leolvasva a 259. szakaszban feltüntetett készülékek mutatóit;
i) saját eszközökkel biztosítani a gépjármüvezetök szakképzettségének évi tesztelését annak érdekében, hogy helyesen elsajátítsák és alkalmazzák a közúti közlekedést szabályozó törvényes rendelkezéseket.
51. szakasz. - (1) A jármütulajdonosok jármüveikre lopás elleni biztonsági rendszereket szerelhetnek.
(2) Tilos a jármüvekre a más jármü közvetlen közeli elhaladására müködésbe jövö hangos lopáselleni bizton­sági rendszereket felszerelni. A jelzés idötartama legfeljebb egy perc, intenzitása pedig nem haladhatja meg a hatályos törvényes szabályozásokban elöírt zajküszöböt.

Olvashatod egyszer, még egyszer és a végtelenségig. Nem hiszed, hogy MÁSKÉNT is tudsz tanulni?

Ez a Szabályzat Szemléltetve, Magyarázva, példákkal Megvilágítva, két nyelven csakis a SICOND LEX M-en!

Most már létezik egy program, amely segít neked abban, hogy gyorsan és könnyen tanulj! Rendeld meg MOST a SICOND LEX M –t!
Vissza
Vissza
Tovább